Co je to SEO | Optimalizace pro vyhledávače

SEO je zkratka pro Search Engine Optimization, česky optimalizace pro vyhledávače. Je to soubor technik, jejichž cílem je zvýšení návštěvnosti webových stránek pomocí jejich zobrazování na lepších pozicích ve výsledcích vyhledávání. Tyto techniky nejsou nijak zpoplatněny a může je používat prakticky kdokoliv, na rozdíl od placeného SEM Search engine marketing (tzn. marketingu ve vyhledávačích).

Dominantní vyhledávače jsou v Česku Seznam a Google. Ve světě patří mezi významné Yahoo, Bing, ruský Yandex nebo čínský Baidu. Vyhledávacích webů existují řádově stovky.

Více základních pojmů, ale i některé složitější záležitosti, které je třeba znát popisujeme dále v našem rozsáhlém SEO přehledu. SEO průvodce vysvětluje jednotlivé hodnotící faktory více do hloubky formou článků poskytujících rady a tipy, jak tyto faktory implementovat. Odkazy na všechny části průvodce najdete na konci článku (začněte nejlépe úvodem, každá část pak odkazuje na část následující).

Další příručky a knihy

Dobré čtení na tuto tématiku je „Průvodce základy optimalizace pro vyhledávače“ od společnosti Google, dostupný volně ke stažení ve formátu PDF. Najdete v něm základní tipy na to, jak se dostat do výsledků vyhledávání. Většina zdrojů na téma SEO je bohužel v angličtině.

V případě, že se o SEO zajímáte, byste také mohli zvážit některou z knih tištěných.

SEO zdroje z celého světa

Na internetu se dá najít velká spousta různých blogů, stránek, for a oficiálních pokynů přímo od vyhledávačů zaměřených na SEO. Neměly by Vám uniknout například Pokyny pro webmastery od Google. Z významných zahraničních zdrojů například anglický Blogstorm nebo další od Erica Warda. Forum kde se dá získat spousta zajímavých informací je například High Rankings Forum.

Další možnosti jsou SEO Gadget, John AndrewsMatt CuttsSearch CowboysSearch Engine GuideSearch Engine JournalSearch Engine WatchWebmaster WorldSEO By The SeaSEO CopywritingWeb Pro News nebo SEO optimize.

Google SEO video

Oficiální Google video o základech SEO, jak funguje vyhledávání a indexace (Anglicky)

A nakonec, nezapomeňte pročíst občas web, na kterém se právě nacházíte. Najdete spoustu zajímavých článků, které jdou poměrně do hloubky na téma Pozice ve vyhledávačích, SEO optimalizace a SEO na sociálních sítích.

SEO přehled

SEO 1. část: Typy hodnotících faktorů
SEO 2. část: HTML kod jako hodnotící faktor
SEO 3. část: Kvalitní, unikátní obsah a texty webových stránek jako hodnotící faktor
SEO 4. část: Architektura webu a SEO rank faktory
SEO 5. část: Budování zpětných odkazů a SEO hodnocení vyhledávačů